Keresés
HU
Termékkínálatunk
    Menü Bezár
    Vissza az összeshez

    A BLW hozzátáplálás alapjai, lényege

    A BLW hozzátáplálás alapjai, lényege

    A BLW, azaz a baby led weaning hozzátáplálási módszer külföldön már régóta előnyben részesített formája a babakori első étkezések megkezdésének, mára hazánkban is egyre többen alkalmazzák előszeretettel. Lényege, hogy a hozzátáplálást falatonként, szilárd ételekkel kezdjük meg figyelve a baba igényeire és jelzéseire. A továbbiakban részletesen kifejtjük a módszer alapjait, beszámolunk az előnyeiről és a hátrányairól, valamint a hozzátáplálás elkezdéséhez segítségként készültünk egy életkor szerint összeállott élelmiszerlistával is.

    Mi az a BLW?

    A BLW lényege, hogy a babánkra bízzuk a döntést arra vonatkozóan, hogy mit és mennyit szeretne enni, így önállóan válogathat az ételek közül, természetesen figyelembe véve a korának megfelelően ajánlott táplálékokat. A módszer nem támogatja a kásás, pürésített hozzátáplálást, hiszen alapelve, hogy a babának meg kell ismerkednie az ételek valódi ízével, színével, állagával, és egy turmixolt fogás nem elegendő információval szolgál számára.

    A BLW-t már 6 hónapos kort követően megkezdhetjük a babánál, de mindig vegyük figyelembe az ő igényeit. Ha úgy látjuk, hogy még nem áll készen, akkor adjunk még neki időt, de folyamatosan próbálkozzunk és kínálgassuk őt. Fontos megjegyezni, hogy a BLW-t és a pépes hozzátáplálást kombinálni egyáltalán nem ajánlott, hiszen ezzel összekeverhetjük gyermekünket, nem mellesleg a pürével etetett babák öklendező reflexe sokkal később alakulhat ki, így veszélyes is a két módszer együtt alkalmazása. Soha ne mi adjuk a szájába az ételt, mindig várjuk meg, amíg ő maga érte nyúl és a szájához emeli. Ezzel támogatjuk, hogy a számára legszimpatikusabb falatot válassza ki a számára elegendő mennyiségben, ami valójában a BLW lényege.

    Ahhoz, hogy megkezdjük a falatkás hozzátáplálást, néhány feltételnek teljesülnie kell. A betöltött 6 hónapos kor mellett fontos, hogy a babánknak már elmúljon a nyelvkilökő reflexe, érdeklődjön az ételek iránt, és ujjaival képes legyen megfogni, majd szájához emelni a falatkákat. BLW esetén tilos a döntött etetőszékes etetés, így meg kell várnunk, amíg a babánk képes stabilan, önállóan ülni.

    Az igény szerinti hozzátáplálás előnyei és hátrányai

    Természetesen, mint minden hozzátáplálási módszer, a BLW is számos előnnyel rendelkezik, de néhány hátrányt is fel tudunk sorolni a rovására. A kérdés már csak az, hogy a babánknak mi a legjobb, de ezt döntse el ő maga.

    A BLW hozzátáplálás előnyei

    A BLW egyik előnye, hogy a gyermek teljes valójában ismerkedhet meg az étellel, megtapasztalhatja annak ízét, színét és állagát önmagában. Ezzel együtt a falatkákért nyúlás és szájhoz emelés remekül fejleszti a kéz-szem koordinációt, emellett pozitívan hat a beszédfejlődésre és az öntudatukra is. Beindul egyfajta természetes kíváncsiság az ételek iránt, amely a meglátom-megfogom-megízlelem hármas pozitív visszajelzésén alapszik. A BLW lényege, hogy nem kell külön főzni, ugyanaz kerülhet a mi tányérunkra is mint a csemeténkére. A falatkás hozzátáplálás módszerével tovább fenntarthatjuk a szoptatást, mivel ezesetben a gyermek választ, hogy mikor miből és mennyit szeretne enni, emellett folyamatosan, igény szerint kapja az anyatejet vagy ennek hiányában a tápszert is.

    Kutatások bizonyítják, hogy a BLW-vel már babakorban tehetünk a később kialakuló evészavarok, fals önképek és a finnyásság ellen. Ezzel a módszerrel szó szerint az egészséges táplálkozásra ösztönözzük csemeténket, nem mellesleg mivel vele együtt eszünk, és nagy vonalakban ugyanazt, mint ő, ezért a család összes többi tagját is az egészséges életmód irányába tereljük vele.

     

     

    A hátrányok

    Néhány hátrányról is be kell számolnunk, ha a BLW módszere mellett tesszük le a voksunkat. Először is biztos, hogy evés közben hatalmas ramazuri, maszatolás lesz a gyermek körül, valószínűleg minden esetben szükséges lesz kimosni a ruháját, és áttisztítani a környezetét – sőt a legtöbb esetben egy gyors fürdés is esedékessé válik majd. Továbbá a baba étvágya hektikus lehet, hiszen nem mindig fog jól lakni, bizonyos ideig csak nyalogatja, ízlelgeti az ételt, körülbelül 1 éves korára váltható ki egy teljes étkezés ezzel a módszerrel.

    Hozzátáplálási táblázat

    Összegyűjtöttük, hogy a jelenlegi hivatalos ajánlások szerint milyen korban, milyen étellel kínálhatjuk a babánkat, mit mikor érdemes bevezetni az étrendjébe. Mindezek mellett fontos a tápanyagtartalmakra is odafigyelni, hiszen babánknak a megfelelő ütemű fejlődéshez az alapvitaminok mellett szüksége van omega3 zsírsavakra, D-vitaminra, cinkre és vasra is. Legyünk ezekre tekintettel, amikor összeállítjuk a napi menüt, és részesítsük előnyben az ezeket a vitaminokat tartalmazó élelmiszereket.

     

    Mikor?

    Mit?

    6 hónapos kortól


    alma, őszibarack, meggy, gesztenye

    burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla

    gabonapelyhek, rizs, búza, zab

    7 hónapos kortól


    banán, körte, narancs, citrom, szőlő

    paradicsom, cukkini, saláta, brokkoli,

    fehérrépa, pasztinák, zeller, spárga, tök, uborka

    csirke, pulyka

    joghurt, kefir

    8 hónapos kortól


    kenyér, kifli

    szilva, sárgabarack, görögdinnye, sárgadinnye, cseresznye

    zöldborsó, karalábé, kelkáposzta, karfiol, csicsóka,

    vörös- és fokhagyma, spenót,

    sóska, lencse, sárgaborsó, bab

    marha, sertéshús, hal, csirkemáj

    túró, sajt

    10-11 hónapos kortól


    káposzta, padlizsán, zöldbab, rebarbara, mángold, főtt tojássárgája

    1 éves kortól


    uborka, retek,

    csicseriborsó, paprika

    tehéntej, vaj, tejszín, tejföl, juhtúró, juhsajt

    teljes kiőrlésű gabonák, köles, hajdina

    méz, tojásfehérje, mandula, napraforgómag,

    tökmag és egyéb olajos magvak

    gyógynövényteák (menta, cirtomfű, csalán)

    1,5 éves kortól


    kiwi, ribiszke, feketeribiszke, szeder, egres,

    csipkebogyó, áfonya, málna, eper, szamóca,

    déligyümölcsök (ananász, mangó, grapefruit stb.)

    2 éves kortól


    néhány allergén kivételével (pl. mogyoró) mindent fogyaszthat

    Forrás: kismamablog.hu

    BLW ételek a Közért+ kínálatában

    Nálunk, a Közért+-nál mindent megtalálsz, amire a babádnak szüksége van. Megbízható forrásból származó, hazai zöldségeink és gyümölcseink a legfinomabb zamatokat, és a lehető legmagasabb vitamin- és rosttartalmat biztosítják. Húsáruink és gabonatermékeink között is csak a legjobb minőségű változatokra bukkanhatsz kínálatunkban, amelyeket mi is nyugodt szívvel ajánlunk a babádnak.

    Hozzászólások
    Megjegyzés Bezárás
    n
    <a href="https://hogyan.net">Hogyan</a>

    Közértplusz díjaink 2024

    online bevásárlás

    Szállítunk hozzád?

    Ellenőrizd, hogy a kézbesítési címeden elérhető-e szolgáltatásunk!