Keresés
HU
Termékkínálatunk
    Menü Bezár
    Vissza az összeshez

    Szilveszter és újév napja - Az év legutolsó, és egyben legelső ünnepe

    Szilveszter és újév napja - Az év legutolsó, és egyben legelső ünnepe

    Nyakunkon a szilveszter

    Hamarosan véget ér az év, magunk mögött hagyjuk az idén történteket, és nagy tervekkel, reményekkel indulunk neki az új esztendőnek. Az óév utolsó napján megtesszük szerencsehozó fogadalmainkat, és pezsgős koccintással üdvözöljük az újév első napját. A búcsúzást hangos rendezvények, éjféli tűzijátékok kísérik. Szilveszter éjjel hatalmas hangzavarral elűzzük a bánatot, és jókedvvel, boldogan kezdjük meg az új esztendőt. Az újévi köszöntőnkbe pedig évről évre belefoglaljuk az összes jót és szépet, amit egymásnak kívánunk a következő évre.
    Már az 1800-as években is az ünnep fontos kelléke volt az újévi üdvözlőkártya. A lapok eleinte leginkább a kisded Jézust ábrázolták, többnyire felröppenő galambbal, később már üdvözlő versek, esetleg szállóigévé vált idézetek is rákerültek a nyomtatott lapokra. Az üdvözlőlap küldésének gesztusa a mai napig él, bár a korabeli papírformát felváltotta a digitalizált változat.

    Újévi szokások és babonák

    Szilveszter éjjelét nagyszabású vigadalmakkal, zenés-táncos összejövetelekkel, közös pezsgőzésekkel ünnepeljük.
    De hogy honnan is erednek valójában ezek a szokások, és hogy miért pont január elsejével kezdődik az újév, annak nagyon régre nyúló története van.

     

     

    Szilveszter eredete és elnevezése Szent Szilveszter pápától származik, aki a IV. században uralkodott, és az év utolsó napján halt meg. A nagy újévi mulatozások is már régről ismert szilveszter ünnepi szokások, a római kori szaturnáliákra vezetik vissza az eredetüket. Ezeken a nagyszabású eseményeken a rabszolgák és az uraik egy asztalhoz ültek, és békében ünnepeltek együtt. Ám az, hogy ki mikor ünnepelte az év végét pontosan, földrészenként, sőt nemzetekként eltérő volt még ebben az időben. A nomád népek – így a honfoglaló magyarok is – az évszakváltáshoz kötötték az újév elejét, mivel ekkor hajtották be és ki állataikat a legelőről. Majd később a XVI. századig karácsony éjjelén ünnepelték az újévet is, amíg XII. Ince pápa 1691-ben ki nem hirdette, hogy az újesztendő kezdete minden év január elsejére esik.

    Az újévi fogadalomtétel szokása is az ókorra nyúlik vissza: már a régi babilóniaiak és rómaiak is gyakorolták. Később a keresztények is átvették ezt a világi szokást, amelynek során az emberek megfogadják, hogy betartanak vagy elérnek bizonyos dolgokat a következő évben. A szilveszteri fogadalomtételek mellett még számtalan babona is köthető ehhez az ünnephez.  Népi jóslatok, tilalmak, újévi szokások, időjárás megfigyelés, és még sorolhatnánk a rengeteg szilveszteri hagyományt és hiedelmet. Kezdetben a protestáns nemzetek óévtemetéssel búcsúztatták az elmúlt esztendőt, míg a vidékiek a nyájfordítás szerencsehozó jóslatában hittek. Ha sikerült az állatokat felkelteni és egyik oldalukról a másikra fordítani, akkor a következő évben bő terményáldást reméltek. De akadt olyan szokás is, ami szerint az év utolsó napjának álmából megjósolható az eljövendő esztendő. A szilveszteri szokások mára már sokat változtak, de még mindig sok szerencsét hozó babonát tartunk fent napjainkban is. A még ma is élő szilveszteri hagyomány szerint, amit az újév első napján teszünk, az ismétlődni fog az egész évben, így nagy körültekintéssel végezzük január első napján a teendőinket. Újév napján tilos kivinni a szemetet, mert ezzel kidobjuk a szerencsénket is a kukába, de mindenféle más munkavégzés is tilos, sőt az állatok sem dolgozhattak ezen a napon. Legismertebb szerencsét hozó babonák közé tartozik még az újévi első látogató hiedelme, miszerint a férfi vendég szerencsét, míg a női szerencsétlenséget hoz. Egy másik szilveszteri babona szerint nagy jelentősége volt az újév első napján a friss vízben való tisztálkodásnak, ami egészséget és szerencsét is vonzott magával.

     

     

    A magyar népszokások között is szép számmal találunk újévre vonatkozó babonákat.
    Az egyik ilyen a hatalmas lárma- és zajkeltés hiedelme. Az ünneplők kolompolással, dudálással lármáztak éjfél körül, hogy elűzzék a gonoszt.

    A téltemetés is magyar hagyomány, amikor is egy óévet jelképező bábut ásnak vagy égetnek el, ezzel eltemetve az elmúlt esztendőt. De jóslást és jövendölést is kapcsolhatunk nemzetünk régi szokásaihoz, a még férjezetlen lányok jövendőbelijük nevét és társadalmi helyzetét jósolták meg pogácsasütéssel vagy gombócfőzéssel.

    Más országok is rendkívül színes palettával rendelkeznek, ha szerencsét hozó babonákról beszélünk. Spanyolországban az éjféli harangszóval egy időben 1-1 szőlőszemet kapnak be az emberek, ami szerencsét hoz nekik az újévben, míg a fagyönggyel való díszítés kimondott angolszász szilveszteri hagyomány. Oroszországban újévi fát állítanak, majd fagyapó éjfélkor ajándékozza meg a gyermekeket. Mindezek mellett azt mondhatjuk, hogy az egyik legnagyszabásúbb ünneplés az Egyesült Államokban van, ahol a Time Square-en egy hatalmas kristálygömböt engednek le az éjfél előtti pillanatokban, az utcán óriási tömeg gyűlik össze a visszaszámlálásra és az újév köszöntésére.

    A hagyományos szilveszteri menü is sok babonával köthető össze. Bizonyos táplálkozási tilalmak is kapcsolódnak ehhez a naphoz, például baromfit nem lehetett enni, mert a tyúk elkaparja, ellenben ajánlatos volt a malachús fogyasztása, mert az pedig kitúrja a szerencsét. A szemes terményeket viszont kifejezetten ajánlatos enni. Babot, lencsét a mai napig fogyasztunk az újév első napján, mert a babona szerint akkor sok pénzünk lesz, és bőség vár ránk ebben az évben.  Sok vidéken rétest sütnek, miszerint amilyen hosszúra nyúlik a rétestészta, olyan hosszú élet vár a háziakra.  A szilveszter szimbólumává vált minden szerencsehozó jelkép, mint például a négylevelű lóhere, a patkó, a kéményseprő, de még mindig a legismertebb a szerencsét előtúró malac. Ha szeretteinknek kedveskedni szeretnénk, egy kis szerencsét hozó ajándékkal lepjük meg őket az év első napján! Az újévi malac készítése papírból akár otthon is, percek alatt kivitelezhető. Az origami malackához csak rózsaszín papírra, ragasztóra és fekete filcre van szükséged, a hajtogatás pedig nagyon egyszerű. Egy kis segítségért kattints IDE!

    Szilveszteri ételek

    Ha szilveszter, akkor lencse

    Nemzetekként változik, hogy ki mit tart szerencsehozó ételnek szilveszter és újév napján, számtalan szilveszteri menüt ismerünk. Azt már említettük, hogy az óév utolsó napján szerencsés malacot enni, mert a babona szerint a sertés kitúrja a szerencsénket, viszont másrészről a malac zsíros, kövér része a jólét szimbóluma is. Az amerikaiak a káposzta szerencsehozó voltára esküsznek, míg a svédek és a dánok a szilveszteri halvacsorától remélik az újévi sikereket. Mindenesetre szilveszteri receptek tömkelege zúdul ránk, így jogosan tesszük fel a kérdést, hogy mit is együnk szilveszterkor.

     

     

    A vendégvárást ínycsiklandozó parti falatokkal vagy szilveszteri szendvicsekkel is kezdhetjük. A koktélszendvicsek az est folyamán is bármikor csillapíthatják a vendégek éhségét, finom, minőségi hozzávalókból készítve kapós fogássá válhatnak. Egész estés party falatok lehetnek még a szilveszteri sós sütik, pogácsák. A babona úgy tartja, hogy még az óévben el kell fogyasztani a szilveszterre sütött pogácsát, ugyanis csak ebben az esetben hoz szerencsét az újesztendőben. A szilveszteri hidegtálak is közkedveltek erre az alkalomra, amely mellé szilveszteri kaszinótojást tálalhatunk fel. Készíthetünk mellé franciasalátát és sonkatekercset is. Továbbá vidéken szokás hurkát és kolbászt fogyasztani szilveszter éjjel, ugyanis a néphagyomány szerint a disznótoros gondoskodik arról, hogy a ház lakói a következő évben ne szenvedjenek hiányt semmiben. Ha már a szilveszteri ételsoroknál járunk, régen tipikusan a szilveszteri menü része volt a kocsonya. A zselésre főzött húslevest egyes helyeken kizárólag hússal, máshol zöldséggel együtt csinálják. A magyar hagyományok szerint a legáltalánosabb szilveszteri menüsornak három biztos eleme van: indításnak egy újévi malacvacsora, majd éjfélkor virslit tálalunk fel, az év első napját pedig lencsével kezdjük. De hogy ezeket milyen formában készítjük el, az már csak a fantáziánkon múlik. Készültünk mi is pár tuti szilveszteri recepttel.

    Szilveszteri receptek

    A legropogósabb malacsült, amit valaha ettél

    Hozzávalók:

     

     

    Elkészítés: Nagyon fontos, hogy a malacot a sütést megelőzően 1-2 nappal pácoljuk be. Az olajat és a fűszerkeveréket összekeverjük, majd egyenletesen bedörzsöljük vele a hús felületét, de vigyázat! A bőrös részre ne kerüljön a sós fűszerkeverékből, mert így tudjuk megőrizni ropogósságát. Közvetlen a sütés előtt a malac bőrös részét 2 cm-ként vágjuk be, és tűzzünk a vájatokba fokhagymát. 3 órán át lefedve süssünk 180 fokon, sütés előtt öntsünk a tepsibe 3 dl vizet, ettől fog jól megpuhulni. Ezt követően vegyük le a fedőt, és még további 30 percet süssük, de csak 190-200 fok környékén, hogy ne száradjon ki, mégis ropogósra süljön a bőre. Egyszerűen elkészíthető és nagyon finom. :) (Forrás: igyteljesazelet.hu)

    Egy virslisalátával nem lőhetsz mellé

     

    Hozzávalók:

    Elkészítés: Pofonegyszerű. Készüljünk elő! Először is a virslit a szokásos módon főzzük meg, majd hagyjuk kihűlni. Addig készítsük el a szószt, az apróra vágott vöröshagymát a cukorral, az ecettel és a vízzel összekeverjük, ízlés szerint sóval és borssal meghintjük. Ezután mehet rá a tejföl, a majonéz és a mustár. A virslit karikázzuk fel és keverjük a szószhoz, fűszerezzük, majd 1-2 órát hűtőben hagyjuk összeérni az ízeket. A szilveszteri hidegtálak és szendvicsek mellé tökéletes köret. Ha még nem próbáltad, készítsd el lencsével is, a virslis lencsesaláta az egyik kedvencünk. (Forrás: mindmegette.hu)

    Füstölt szalonnás újévi lencseleves, hogy az újévben se szűkölködjünk

    Hozzávalók:

     

     

    Elkészítés: Főzzük majdnem puhára a lencsénket kb 2 liter vízben. Kockázzuk fel a húsos és a zsírszalonnát is, majd az edényünkbe először a zsírosabbat pirítsuk le, és ha már üveges, adjuk hozzá a húsos részt is. 2-3 percet sütjük, majd hozzáadjuk a cikkekre vágott répát és zellert is, ezután pedig jöhet az apróra vágott hagyma és fokhagyma. Fűszerezzük, ízesítjük sóval és borssal, majd beleöntjük a sűrített paradicsomot. Mindezt összefőzzük, alaposan összekeverjük, végezetül hozzáadjuk a lencsét 1,5 liter víz kíséretében. Lassan, kis lángon főzzük, amíg a lencse teljesen meg nem puhul. Friss, ropogós kenyérrel és házi tejföllel ajánljuk. (Forrás: streetkitchen.hu)

    Bónusz: szilveszteri fánk az édesszájúaknak

    Nálunk leginkább farsang idején van nagy divatja ennek az igen ízletes süteménynek. Viszont világszerte a fánk a szilveszteri menü oszlopos tagja. Mi nem bánjuk, ha kerül az asztalunkra ebből a finomságból!

    Hozzávalók:

     

    Elkészítés: Az élesztőt 1 evőkanál cukorral langyos tejben felfuttatjuk. A sót, a többi cukrot, a vaníliás cukrot, a felfutott élesztőt a liszttel összekeverjük, majd hozzáadjuk a margarint és tojássárgáját. Körülbelül egy órát pihentetjük, dagasztjuk, majd 1,5 cm vastagságra kinyújtjuk. Pogácsaszaggató vagy egy kisebb pohár is megfelel, amivel kiszaggatjuk a tésztát, és mielőtt a felforrósított olajba beletennénk, kis lyukat nyomjunk a közepébe. Vigyázat, nagyon gyorsan megég, világosbarnán már vegyük ki az olajból! Csöpögtessük le az olajat, és ha kicsit meghűlt, porcukorral megszórva, lekvárral megkenve tálaljuk. (Forrás: nosalty.hu)

    Szilveszteri italok

     

     

    A finom falatok mellett ne feledkezzünk meg a szomjoltásról és a szilveszteri koccintásról sem. Mivel töltsük meg a poharunkat szilveszter éjjelén? Az ünnepi vacsorát megkoronázó pezsgős koccintás fontos része a szilveszteri mulatságnak.

    Évszázadokkal ezelőtt a pezsgőt csupán az elitebb rétegek köreiben volt szokás fogyasztani, ugyanis luxus italként tartották számon, és ez a luxus érzete hozzátartozott a szilveszterhez. Ha fényűző, drága és úri italt fogyasztunk az újév első perceiben, akkor az év hátralévő részében is gazdagság, pompa és bőség vár ránk. Emlékezetes pillanatok, egybefonódó tekintetek, szívmelengető kívánságok, ezek az éjféli koccintás elengedhetetlen velejárói.

    Ha a megszokottól szeretsz eltérni, hoztunk neked pár tippet arra, hogy mivel dobd fel az újévi koccintást. Kreatív megvalósítás lehet például egy pezsgőtorony, ezt a klasszikus megoldást csak kellő idegrendszerrel rendelkezőknek ajánljuk, mert elég nagy a „balesetveszély”, ellenben nagyon látványos. :) Emellett készíthetünk aranyban pompázó pezsgősüvegeket is, fújjuk be ragasztóspray-vel kívülről az üveget, és szórjuk meg csillogó porral. Így igazán aranylóvá tehetjük a szilveszteri koccintást. Egy másik ötlet, hogy a pezsgőspohár szélét díszítjük: vagy egy kis üzenettel ellátott szerencsesütit biggyesztünk rá, vagy cukorkába mártjuk, ami, mint egy kis korona a poharunk szélére ragad majd. Ezekkel a kis apróságokkal biztosan sok dicséretet zsebelhet be az est házigazdája.

    De ha a szilveszteri vacsora során a pezsgőn kívül valami mással is megtöltenénk a poharunkat, érdemes körülnézni kínálatunkban, ahol mindenki kedvére válogathat a különböző ünnepi nedűk közül. Ha a longdrinkek kedvelője vagy akkor a kézműves söröket és a hazai pincészetek borait ajánljuk figyelmedbe. Ha pedig valami rövidre vágysz, likőr, pálinka, keserű, vodka és gin választékunkban biztosan megtalálod a kedvencedet. Váljék egészségünkre!

    Végezetül még egy nagyon fontos jó tanács szilveszter éjjelére: a tányérunkat még akkor se töröljük fényesre, ha nagyon ízlett az étel. Az otthagyott maradék lehet, hogy hozzásegít minket ahhoz, hogy a következő évben is mindig legyen valami a tányérunkon, és a spejzünk is fel legyen töltve finomságokkal.

    Minden kedves vásárlónknak sikerekben gazdag, boldog új évet kívánunk! A szilveszteri menühöz jó étvágyat, az ünnepléshez kellemes együttlétet és az újévben sok-sok beteljesült fogadalmat mindenkinek! BÚÉK!

     

    Hozzászólások
    Megjegyzés Bezárás

    Közértplusz díjaink 2024

    online bevásárlás

    Szállítunk hozzád?

    Ellenőrizd, hogy a kézbesítési címeden elérhető-e szolgáltatásunk!