Keresés
HU
Termékkínálatunk
    Menü Bezár
    Vissza az összeshez

    A testzsírszázalék kiszámítása, lényege

    A testzsírszázalék kiszámítása, lényege

    Sokszor szembejön velünk az a paradoxon, hogy két ugyanolyan súlyú (és magasságú) ember testalkata merőben különbözik egymástól. Míg az egyik formás idomokkal rendelkezik, addig a másik szemmel láthatóan túlsúllyal küzd. Pontosan ezért nem elég, ha saját állapotunk felméréséhez csak a testsúlyunkat vesszük alapul. A kilogrammoknál sokkal lényegesebb adat a testünkben található zsírtömeg mennyisége. BMI értékünk, azaz a testtömegindexünk megmutatja, hogy túlzott, megfelelő vagy alacsony mértékű zsírréteggel rendelkezünk, és ez alapján tudunk további lépéseket tenni egészségünk érdekében. Magas BMI érték esetén mint mindig, most is első lépésként az egészséges táplálkozás és a sport rendszeres bevezetését ajánljuk. Blogbejegyzéseink között részletesen megismerheted a különböző mozgásformákat, így ajánljuk figyelmedbe a szabadtéri edzésről vagy az aerob és izomépítő sportokról szóló írásunkat.

    Mi az a BMI?

    A BMI, azaz a body mess index egy olyan statisztikai mérőszám, amely megmutatja a testmagasságunk és a testtömegünk arányát. Kiszámításának módja, hogy testsúlyunkat osztjuk a méterben mért magasságunk négyzetével. Az eredményt egy táblázat segítségével értelmezhetjük, amelyet blogunk későbbi részében ismertetünk majd.

    Fontos tudni, hogy a BMI érték nem a pontos testzsírszázalékunkat mutatja, hiszen csupán két adatot használ fel a számításhoz, ami sok esetben fals lehet például egy sportoló – főként élsportoló – esetében. Mivel egyszerű kiszámolni, így széles körben elterjedt módja lett a túlsúly realizálásának. Viszont, ha részletesebben utána szeretnénk járni saját testünk összetételének, és pontos adatokat szeretnénk kapni ezek százalékos arányáról, akkor érdemes megméretni a testzsírszázalékunkat.

    A testzsírszázalék kiszámítása

    Testzsírszázalékunk megállapítása az egyetlen módja annak, hogy pontosan lássuk testünk belső felépítését. Testzsírunknak fontos élettani szerepe van, felelős a testhőmérsékletért, védi a belső szerveinket, átjárást biztosít a bőr és az izomzat között, valamint energiaraktározási feladatokat is ellát. Összességében tehát elmondhatjuk, hogy testünknek pótolhatatlan szövete, már csak az a fontos, hogy ne halmozódjon fel túlzottan. Azonban lényeges arról is szót ejteni, hogy mindenki rendelkezik egy genetikailag kapott optimális testzsírszázalékkal, amelyre a szervezetünk automatikusan törekedni fog.

    A testzsír esetében kétféle típust különböztethetünk meg: a bőr alatt felhalmozódott zsírréteget és a zsigeri zsírt. A bőr alatti zsír legfőbb okozója a magas bevitt kalóriamennyiség, szemmel látható, elfedi az izmokat, túlzott mennyisége megbetegedésekhez vezet. A zsigeri zsír az egyes szerveket körülölelő zsírréteget jelenti. Szemmel nem látható, így akár egy sportos férfi test vagy egy szálkás női test is rendelkezhet túlzott zsigeri zsírréteggel, amelynek szintén számos káros hatása lehet egészségünkre.

    A testzsírszázalék kiszámításának mára már számos módja van, mindenképpen megfelelő eszköz szükséges hozzá. A kaliper egy olyan csipeszhez hasonló készülék, amellyel összecsípve a bőrünket, meg tudjuk mérni a testzsírszázalékunkat. Otthon végezhető, és az egyik legmegbízhatóbb, orvosi felügyeletet nem igénylő módszer. A testzsírmérő mérleg szintén egy otthoni változata annak, hogy megmérd a testzsírszázalékod. Ezek a mérlegek elektromos ellenállást mérnek, és a megadott magassággal, korral, nemmel és mért testsúllyal együtt számolják ki az eredményt, amely inkább tájékoztató jellegű, nem mondható 100%-os biztonságúnak. Egy másik mérésre alkalmas eszköz a dexa, amely a CT-hez hasonlóan működik, csak alacsonyabb sugárkibocsátással képes feltérképezni testünk összetételét. Az MRI és a CT szintén alkalmas módja lenne testzsírszázalékunk mérésének, de nem túl gyakran használják erre a célra.

    BMI táblázat

    Ha a korábban említett számítással már kiszámoltad BMI értékedet, akkor most lecsekkolhatod, hogy az eredményed alapján melyik kategóriába tartozol.

     

    Testtömegindex (kg/m²)

    Testsúlyosztályozás

    < 16

    súlyos soványság

    16 – 16,99

    mérsékelt soványság

    17 – 18,49

    enyhe soványság

    18,5 – 24,99

    normális testsúly

    25 – 29,99

    túlsúlyos

    30 – 34,99

    I. fokú elhízás

    35 – 39,99

    II. fokú elhízás

    ≥ 40

    III. fokú (súlyos) elhízás

    (Forrás: wikipedia.org)

     

    Az ideális testzsír százalék

    Az optimális testzsírszázalékunkat két tényező is befolyásolja: a nem és az életkor. Érdekesség, hogy nők esetén magasabb testzsírszázalék a megfelelő, mert a hormonális működéshez, névlegesen az ösztrogén termelődéséhez több zsírra van szükségük. Ha már tudod a testzsírszázalékod, a következő táblázat alapján megállapíthatod aktuális állapotodat.

     

     

    Férfiak esetén

    Nők esetén

    Extrém túlsúly

    (számos egészségügyi probléma)

    40% feletti testzsír

    45% feletti testzsír

    Közepes túlsúly

    (némi zsírréteg, izmok nem láthatóak)

    20% feletti testzsír

    26% feletti testzsír

    Normális érték

    (izomzat enyhén látható)

    15-19% testzsír

    20-25% testzsír

    Fitt

    (mellkason, háton, hason látható izmok)

    12-14% testzsír

    17-19% testzsír

    Atletikus

    (izmok és erek kidudorodnak láthatóan)

    6-12% testzsír

    14-17% testzsír

    Esszenciális testzsír

    (minimális testzsír, ami a szervezetnek szükséges)

    2-5% testzsír

    10-13% testzsír

    (Forrás: benu.hu)

     

    Termékek a megfelelő izomtömegért

    Ha szeretnénk csökkenteni testzsírszázalékunkat vagy csak megtartani izomtömegünket, akkor első sorban a helyes táplálkozásra kell nagy figyelmet fordítanunk, amellyel nem csak a bőr alatti, hanem a zsigeri zsír is csökkenthető. Az első és legfontosabb, hogy tűzzük ki magunk elé a célunkat: csak csökkentenünk kell a zsír- és szénhidrátbevitelünket vagy a zsír teljes kiiktatása szükséges. Ennek megállapításához lenne fontos egy testzsír mérés, de az interneten már számos testzsír kalkulátorral is találkozhatunk, amelyek habár nem teljesen pontos, de hozzávetőleges eredményt mutathatnak ki.

    Ahhoz, hogy egészséges szintre csökkentsük a BMI értékünket, minél több fehérjét kell fogyasztanunk, ezért együnk sok sovány húst, tojást, fogyasszunk tejtermékeket és/vagy étrendkiegészítő kapszulákat. Ha nem vagy otthon a táplálékkiegészítők világában, olvasd el erről szóló blogbejegyzésünket! A táplálkozás természetesen nem minden, szükség van a mozgásra és a pihenésre is a kívánt testzsírszázalék eléréséhez.

    Mindig lebegjen szemünk előtt a cél: egészségesnek lenni és egészségesnek maradni, hiszen ez a legnagyobb kincsünk!

    Hozzászólások
    Megjegyzés Bezárás

    Közértplusz díjaink 2024

    online bevásárlás

    Szállítunk hozzád?

    Ellenőrizd, hogy a kézbesítési címeden elérhető-e szolgáltatásunk!